Skupna občinska uprava SAŠA regije
Skupna občinska uprava SAŠA regije (v nadaljevanju: SOU SAŠA) je bila ustanovljena na podlagi 49.a člena Zakona o lokalni samoupravi. V SOU SAŠA je vključenih 11 občin ustanoviteljic (Občina Gornji Grad, Občina Ljubno, Občina Luče, Občina Mozirje, Občina Prebold, Občina Nazarje, Občina Rečica ob Savinji, Občina Solčava, Občina Šmartno ob Paki, Občina Šoštanj in Mestna občina Velenje), ki so sprejele enoten odlok o ustanovitvi skupne občinske uprave SAŠA regije. Naloge v občinah ustanoviteljicah se opravljajo skladno z dogovori o medsebojnih razmerjih, ki so jih sprejeli župani/županje občin ustanoviteljic.
Službe medobčinske inšpekcije, redarstva in varstva okolja imajo poslovne prostore na Koroški 37b v Velenju, ostale službe pa imajo sedež v stavbi uprave MO Velenje, Titov trg 1. Uradne ure so določene z Odredbo o delovnem času, poslovnem času in uradnih ur uprave Mestne občine Velenje:
- v ponedeljek in torek od 8. ure do 14.30,
- v sredo od 8. do 17. ure in
- v petek od 8. do 13. ure.
Delovna področja in službe, ki delujejo v okviru SOU SAŠA:
Področja dela SOU SAŠA so:
- medobčinska inšpekcija,
- medobčinsko redarstvo,
- varstvo okolja,
- urejanje prostora,
- pravna služba,
- občinsko odvetništvo,
- proračunsko računovodstvo in
- informatika.
Organizacijsko SOU SAŠA sestavlja osem služb:
- Služba medobčinske inšpekcije
- Služba medobčinskega redarstva
- Medobčinska služba varstva okolja
- Medobčinska služba urejanja okolja
- Služba medobčinskega odvetništva
- Medobčinska pravna služba
- Medobčinska služba računovodstva
- Medobčinska služba informatike
Služba medobčinske inšpekcije
Izvaja nadzor nad odloki občin ustanoviteljic, zakoni in drugimi predpisi, ki za nadzor in ukrepanje dajejo pristojnost občinski inšpekciji. Postopki in ukrepi se izvajajo v skladu z zakoni, ki urejajo področje inšpekcijskega nadzorstva, področje prekrškov in splošnega upravnega postopka. Najpogosteje se nadzor vrši nad urejenostjo in posegi na javnih površinah, ločenim zbiranjem in ravnanjem s komunalnimi odpadki, vrtički na občinskih zemljiščih, oskrbo s pitno vodo ter odvajanjem in čiščenjem komunalne in meteorne odpadne vode, občinskimi cestami, zunanjim oglaševanjem, …
Služba medobčinskega redarstva
izvaja nadzor nad odloki občin ustanoviteljic, zakoni in drugimi predpisi, ki za nadzor in ukrepanje dajejo pristojnost medobčinskemu redarstvu. Postopki in ukrepi se izvajajo v skladu z zakoni, ki urejajo področje prekrškov in splošnega upravnega postopka. Najpogosteje se nadzor vrši nad mirujočim prometom in z njim povezanimi kršitvami, upoštevanjem omejitev hitrosti s stacionarnim radarjem, prometnimi površinami posebnega pomena, zapuščenimi vozili, splošnim redom in mirom …
Medobčinska služba varstva okolja
izvaja dogovorjene naloge v skladu z zakoni, ki urejajo varstvo okolja oz. ohranjanje narave in ki spadajo v pristojnost lokalne skupnosti; dogovorjeno je zagotavljanje delovanja in vzdrževanja informacijskega sistema za področje kakovosti zraka, ter obveščanja o rezultatih meritev škodljivih snovi v zraku.
Medobčinska služba urejanja prostora
usmerja prostorski razvoj občin ustanoviteljic z določanjem ciljev in usmeritev za urejanje prostora v ob upoštevanju državnih usmeritev urejanja prostora na lokalni ravni, predpisuje podrobnejša merila in pogoje za urejanje prostora, načrtuje prostorske ureditve na območju občine ustanoviteljice, izvaja prostorske ukrepe za uresničevanje prostorskih aktov, vodi in izvaja ukrepe aktivne zemljiške politike in opremljanja zemljišč, vodi zbirke prostorskih podatkov iz njene pristojnosti, spremlja stanje na področju urejanja prostora, skrbi za zakonitost in red v prostoru, pripravlja in sprejema poročila o stanju na področju urejanja prostora.
Služba medobčinskega odvetništva
Izvaja zastopanja pred splošnimi sodišči v pravdnih, nepravdnih in izvršilnih zadevah, zadevah prisilne poravnave in stečaja ter likvidacije in v prekrškovnih zadevah ter vodenje dogovorjenih postopkov z rednimi pravnimi sredstvi v navedenih zadevah, zastopanje v dogovorjenih kazenskih zadevah, kjer imajo občine ustanoviteljice ali pravne osebe, ki jih je ustanovila občina ustanoviteljica, status oškodovanca, dogovorjeno zastopanje pred specializiranimi sodišči in ustavnim sodiščem, vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov v dogovorjenih primerih.
Medobčinska pravna služba
Izvaja dogovorjeno strokovno pomoč s področja prava, ter izvaja vodenje dogovorjenih upravnih postopkov na drugi stopnji.
Medobčinska služba računovodstva
izvaja dogovorjena finančna-računovodska opravila, izvaja dogovorjeno strokovno pomoč in svetovanje skladno z delovnim področjem.
Medobčinska služba informatike
izvaja dogovorjeno vzdrževanje in razvijanje računalniške opreme ter tehnično vzdrževanje baze podatkov, ter izvaja dogovorjeno strokovno pomoč s svetovanjem skladno z delovnim področjem.